Megint csak egy egyszerű polgári ételt keresztelt el, valaki ilyen flancos úri névre,hogy Stefánia......
De álljon itt a Vikipédia meghatározása: Stefánia belga királyi hercegnő beleszeretett a magyar földbirtokos, főrendiházi tag, osztrák-magyar diplomata Lónyay Elemér grófba az 1880-as években, de apja, a belga király és a bécsi udvar hosszú éveken át ellenezte a rangon aluli házasságot. 1900. február 22-én mégis összeházasodtak. A hercegnő cserében lemondott rangjáról és vagyonáról. Stefánia hercegnő ezután többnyire Lónyay Elemér herceg feleségeként Magyarországon élt. Kedvelte az országot és a magyar konyhát. Számos új ételkompozíciót talált ki, így született a Stefánia vagdalt vagy másként töltött fasírtrolád is. Se szeri, se száma a „Stefánia módon” vagyis főtt tojással töltött készítményeknek. „Stefánia vagdalt”, „Stefánia rizottó”, „Stefánia felfújt”, „Stefánia fészek”. Ezeknek a főételeknek a közös jellemzőjük, hogy főtt tojást tartalmaznak valamilyen formában
Mit azt olvashassátok,innen származik a az egyben sült tojással töltött fasírt úri neve .
Fasírt Hozzávalói:
50 dkg darált sertés hús
/ lehet aprítani is a húst,csak az kissé macerás,de ha van aprító gép azzal gyorsabb,azért említem az aprítást,mert ugye nem mindig léteztek húsdarálók a háztartásokban,és eleink bizony késsel aprították a fasírthoz is a húst/
1 fej vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
6 db tojás / a tojás db száma attól függ,hogy mekkora hengert csinálunk a fasírtból/
2 db tojás .....ez a fasírtba kell !!!!!!!
1 csapott ek.só
1 csapott ek.őrölt feketebors
1 csapott ek.őrölt pirospaprika
4 db száraz zsemle
kevés olaj,vagy zsír
kevés zsemlemorzsa,erre a forma meghintésére,vagy a tepsi meghintésére van szükség
Őzgerinc sütőforma !!!! ha nincsen az sem baj,akkor egy folpackra helyezhetjük a masszát,majd bele a tojásokat,és mint a rétest.....a folpack segítségével felgöngyöljük a fasírtot,az így kapott "hengert" tesszük be a hűtőbe pihenni,ezt majd tepsiben lehet sütni.
és most jönnek az én verziómhoz használt plusz összetevők
2 kk.füstölt őrölt paprika
1 ek.gulyáskrém
2 ek. pirított hagyma darabok
Köret hozzávalói
1 kg burgonya,2 ek.tejföl,1 ek.vaj
ízlés szerint só
1 mokkáskanál.reszelt szerecsendió
vagy 30 dkg rizs,egy marék fagyasztott zöldborsó /rizi-bizi/
Burgonya püré elkészítése:
Az 1 kg burgonyát meghámozom,kockára vágom,majd hideg vízben felteszem főni,forrást követően mérsékelem a lángot,és készre főzöm a burgonyát.
Amit elkészült leszűröm,de nem öntök minden vizet ki,keveset félreteszek a főzővízből,hátha túl sűrű lesz a püré.és a főzővízzel nyugodtan hígíthatom.
A megfőtt burgonyára teszem a vajat,tejfölt,és ráreszelem a szerencsendiót,de használhatunk előre lereszelt változatot is.
Én bot mixer segítségével töröm össze a burgonyát,közben többször megkóstolom,ha kell még ízesíteni akkor azt pótolom,inkább most most később,hiszen amíg meleg a püré,addig jobban felveszi az ízeket.
Fasírt elkészítése:
Zsemléket vízben áztatom,és közben elkezdem a fasírt összeállítását.
A darált /aprított/húst keverőtálba rakom,beleütöm a 2 db tojást,sózom,borsozom,paprikázom,jöhet a gulyáskrém,pirított hagyma,és a közben felázott zsemléket jól kifacsarom,majd a többi hozzávalóhoz teszem.
Határozott mozdulatokkal összekeverem a fasírt masszát,közben állandóan kóstolgatom,hogy esetleg kell e még fűszerezni.Fokhagymát megtisztítom,a vöröshagymát szint úgy.a fokhagymát fokhagyma préssel a húshoz adom.
A vöröshagymát apróra vágom,majd kissé megdinsztelem kevés olajon,majd ezt a masszához adom,és még egyszer jól átkeverem.
Mehet a hűtőbe pihenni kb. egy órát,eközben a 6 db tojást megmosom,majd hideg vízben felteszem főni,a forrástól számítva 10 perc,és máris készen vannak,a főzővízben hagyom hogy kihűljenek,majd ezt követően megtisztítom őket/leszedem a héjukat/.
Jöhet a következő fázis..........A behűtött masszát elveszem a hűtőből,az őz gerinc formát kiolajozom,meg hintem zsemlemorzsával,
ez elősegíti a formából való kiszedését a később elkészült Stefániának.
Szóval,olaj,zsemlemorzsa.jöhet a hús massza,szépen belehelyezek egy adagot a formába,majd egyenletesen elosztom,hogy minden hová kb egyforma mennyiség jusson.
Ezt követően a főtt tojások végeit levágom,majd elkezdem egymás mögé rakni őket a hús massza közepébe.
Miért vágom a tojások végeit le,nos egyszerű a magyarázat,jobban össze simulnak egymáshoz,hiszen egyenes a végük.
Amint elfogyott a tojás,a tetejükre halmozok a hús masszából,egyenletesen elosztom,így zárva le a Stefánia alját/tetejét/,hiszen amikor majd a pecsenyés tálra helyezem,akkor majd ez lesz a Stefánia alja.
200 celsiuszra előmelegített sütőben 15 percig sütöm,majd majd 150 celsiuszra mérsékelem a sütő hőmérsékletét,és kb 25 perc alatt készre sütöm a csodát...........
a kissé lehűlt Stefániát kiborítom a formából,és tovább hagyom hűlni a vágódeszkán,majd később szeleteket vágok belőle,és jöhet a tálalás..........
ecetes zöld paradicsom,ecetes paprika,ecetes uborka,ecetes patiszon..............
Jó étvágyat hozzá :)
Most azonnal neki is látok az elkészítéséhez!! Nagyon jól néz ki!! ;)
VálaszTörlésBocsi,hogy ilyen gyorsan reagáltam rá. Orulok amiert ezt a leirast vsladztottad. Koszonom neked.
TörlésMost lettem baromi éhes...
VálaszTörlésNosza essél neki barátom,és ne kíméld a konyhádat....😉😉😉💥💥
TörlésKöszönöm a segitséget Sziszi jól jött!
VálaszTörlésKöszönöm amiért az én receptemet választottad. Sok sikert. Jó étvágyat hozzá.
TörlésIsten áldjon most sütöm meg én is. Szia.
VálaszTörlésNagyon guszti, már sül a sütőben! 😀😊
VálaszTörlésHolnap fogom megcsinálni, remélem finom lesz !
VálaszTörlés