Kenyeres pajtások

Kellemes időtöltést kívánok neked.Remélem találtál kedvedre való receptet.
Van egy egy másik blog is ahonnan szintén tudsz ötletelni
íme...
.kenyerespajtasok.blogspot.hu
Ha gondolod írj,és én megpróbálok segíteni...ha elakadtál valamiben.
Minden ötletet,véleményt szívesen fogadok.

Köszönöm a figyelmedet.

2013. december 11., szerda

Mákos és diós beigli

A mai nap meglátogattam apai nagynénémet, beszélgetésünk java része, karácsony közelsége köré fonódott.
Miközben családi emlékeket idéztünk fel,szóba jöttek a különféle karácsonyi étkek,sütemények,no és a bejglik.
Szó szót követett,és én sikeresen" kicsaltam" tőle az egyik féltve őrzött családi bejgli receptjét,ezt még gyerekkoromban apai nagyanyám használta,így természetes,hogy nagynéném féltve őrizte eme családi "kincset".! Ha  nagynéném korát nézem,aki 82 éves,akkor a bejgli recept is minimum egyidős ővele, az ő elmondása szerint,a nagy mutter,már akkor is ezt használta,amikor a faterom,és nagynénéim még csak hátul gombolósak voltak.
Sőt mint menet közben kiderült,ebből az alapanyagokból varázsolta nagy mutter a mákos,diós patkókat is,tehát ez egy 2 in 1....kettő az egyben recept...bakker,már akkor is volt ilyen  :)
Én meg úgy döntöttem,hogy mi után nem vagyok sem safe,sem étterem tulajdonos,sem cukrászmester,akiknek féltve őrzött receptjeik vannak,hogy megosztom a nyilvánossággal a családi bejglik receptjét.
Ezt a fajta bejglit akár kettő héttel karácsony előtt meg lehet sütni,ez nem szárad ki,ez sokáig kellemes bejgli állagú marad.
Elkészülésüket követően,hűvös helyen  tárolandóak !!!
Bár nekem mindegy,mert borzasztóan szeretem a bejglit,és mindegy,hogy száraz,vagy sem.



Hozzávalók
/ 6 rúd bejgli/
1 kg liszt,átszitálva
20 dkg vaj,illetve jó minőségű margarin
15 dkg sertés zsír
60 dkg kristálycukor
8 dkg porcukor
1 dkg élesztő !!!!
2 db tojás
2 dl frissen fejt tehén tej...na ja abban az időben ez könnyen ment
0.5 dkg étkezési só
40 dkg idei termésű  mák :) DDDD   DARÁLVA!!!!
40 dkg ide termésű dió  :) DDDD     DARÁLVA!!!!
1 szál /rúd/ fahéj...szóval ez 1 csomag fahéj ami ugye por alakban kapható
1/2 citrom
30 dkg király mazsola /nekem, csak mazsola/ EZ NEM KÖTELEZŐ,MERT NEM MINDENKI SZERETI A MAZSOLÁT !!!
4 dkg kenyér morzsa / zsemje morzsa,présli/  :)))


vannak itt fura elnevezések,és lettek volna olyan "szak"szavak,hogy ember legyen a talpán aki megértette volna,ezért itt ott,modernizáltam a jelennek megfelelően.......suhints bele,lapogassad meg,csipet ???? az mennyi is ,mert ugye pl,az én újaim....hmmmm,azért nem megijedni,mert nem tértem el az eredeti receptöl,mint említettem már,csak a kifejezéseket írtam mai nyelvezetre át

Bejgli tészta elkészítése

Nyújtó deszkára teszem a lisztet,közepébe a vajat,zsírt,és 8 dkg porcukrot,majd  össze keverem,és elmorzsolom,én ezt egy keverő edényben szoktam csinálni.
Az 1 dkg élesztőt,gyengén cukros,langyos tejben felfuttatunk,és a tésztához vegyítjük. /kávés kanál cukor,1 dl tej/
Teszünk bele 1 egész tojást,csipet sót /mokkás kanál/,jól összegyúrjuk,majd a spájzba tesszük a hidegre,pár órára/hűtőbe akár egy napra/.
Ezt követően a tésztát 6 egyenlő részre osztom,tudom a képen csak 4 db látszik,ott a többi ne féljetek,
minden tudásomat latba vetve, téglalap alakúra próbálom nyújtani mindegyiket.

Mák töltelék elkészítése

26 dkg kristálycukorból,2.5 dl vízzel sűrű szirupot főzök,ezzel a sziruppal forrázom le a mákot,MEHET AZ 5 dkg mazsola,lereszelem a citrom héját,és belekeverem a töltelékbe,valamint hozzá adok egy kés hegyni fahéjat /mokkás kanál fele/,jól össze keverem,majd teszem hideg helyre hűlni.

A TÖLTELÉKEK ELKÉSZÍTÉSE KÖZBEN,ÜGYELJÜNK ARRA,HOGY SE NE HÍG LEGYEN,SE NE TÚL SŰRŰ LEGYEN A TÖLTELÉK ÁLLAGA,UGYANIS EZEK A TÉNYEZŐK IS BEFOLYÁSOLJÁK,HOGY EGÉSZBEN MARAD E A BEJGLINK.....
MINDEGYIK RÚDBA 5 dkg MAZSOLA JUT,PERSZE AKI NEM SZERETI,VAGY TÚLSÁGOSAN IS SZERETI,AZ MAJD KIHAGYJA,VAGY ÉPPEN TESZ A TÖLTELÉKBE MAZSOLÁT ...

Na ja itt jönnek elő az évek meg a rutin,szóval oda figyelni ám...no és ha szét durran,igaz nem szép látvány,és megkeseríti a szakács napját,de hát erről is szól a sütés főzés tudománya...

Ebből a mennyiségű alapanyagokból,pontosan 25-25 db mákos,ill.diós patkót lehet készíteni,tehát ha nem derogál a bejgli,akkor patkó a nyerő...itt ugye kockára vágok ki a kinyújtott tésztából,és azokra halmozom a tölteléket,majd kiflialakúra sodrom,és mehet a sütőbe.....

Dió töltelék elkészítése

22 dkg cukorból,2 dl vízzel,szirupot főzök,és a forró szirupot a dióra öntöm,5 dkg mazsola,ismét reszelt citrom héj, fahéj ,és a 4 dkg kenyér morzsa kerül bele,össze keverem  a tölteléknek valót,és mehet hűsölni ez is.

Mikor kellően ki hűlt minden töltelék féleség,szabadlábra eresztem  tészta uraságot is a hűvösről.
Mindig kihűlt töltelékkel kell a bejgli tésztát megkenni,ellenkező esetben,a sütés közben szét nyílhat a tészta /ki pukkan /,állítólag.....

Tehát,a ki nyújtott tésztát szét osztom,3 diós,3 mákos,és meg kenem a töltelékekkel,majd feltekerem.
Ez megy mindenkinek ugye........ egy tészta lapot,megkenek a töltelékkel,de mindenhol egyenlően a tészta széléig érjen a töltelék.Két oldalát egy ujjnyira a töltelékre hajtom,
és  felsodrom.
Kizsírozott tepsibe teszem,nem túl közel egymáshoz,villával,vagy hurka pálcával megszurkálom,de úgy hogy a tepsit elérje a villa,illetve a hurkapálcika hegye,
felvert tojással megkenem őket,majd meleg helyen pihentetem 1/2 órát,majd ismét megkenem tojással,de most már hideg helyre kell rakni,mind addig ameddig a tojás meg nem szárad /megrepedezik/ !!!! ettől lesz "MÁRVÁNYOS"!!!  a bejgli.
Közepes lángon,gáz sütő 4-es fokozat,villany sütő 180 C fok,és 35-40 perc alatt készre sütöm....valójában az eredeti receptben, sparheltnek a lerjében /sütő/ zajlik a sütés,ott meg ugye az akkori időkben fával,illetve a későbbiekben már szénnel is fűtötték a lert.
Szóval inkább körbe jártam a sütési időt,és legtöbb helyen 180-200 C említik mint sütési hőmérséklet,és az elkészítési idővallum,az maximum 1 óra hossza.
Szerintem azért már mindenki van annyira gyakorlott,hogy látni fogja ha elkészült a bejgli,és nem csinál belőle faszenet.

Sok sikert hozzá mindenkinek!

2013. december 9., hétfő

Langalló---a Magyar pizza

Nagyanyám elmondása szerint, mikor kenyeret sütöttek, a dagasztóteknőben maradt tésztamaradványt kikaparták, és a kemence lapjára, vagy a hamu közé dobták, s úgy sütötték meg. A tetejére tejfölt, szalonnát, hagymát, pecsenye-, vagy libazsírt tettek. Így alakult ki az a magyar gasztronómiai különlegesség, melyet egy az egyben magyar pizzának hívhatunk.
Manapság természetesen sok fajta langallót árulnak már: van sajtos, kolbászos, valamint vegetáriánus is, melyen olaj és párolt zöldség van, de ízlésünk szerint bármit tehetünk rá.
A címben szereplő három név ugyanazt a lepénykenyeret jelenti. Emellett hallottam már a vakarék, bodag, bukti neveket is. A „töki pompos” Tök falvi szakított tésztát jelent. A langalló névváltozat a Dunántúlról származik, bár a Tiszántúlon is így hívják.
Erdélyben – természetesen – kapros ordával megkenve sütik. Nagyjából az utóbbi 10 évben indult el újabb reneszánsza felé, történetesen kirakodó vásárokon, korzókon, várnapokon, fesztiválokon helyben, kemencében sütött ínyencségként. A hideg karácsonyi vásárok alkalmával nagyon jól eshet egy darab langalló. Ilyenkorra a magam részéről forralt bort ajánlok hozzá. ;)
Lássunk akkor most egy receptet! . Elkészítési ideje kb. másfél óra.

Langalló recept

Hozzávalók a tésztához:
50 dkg finomliszt
3 db krumpli
3 dkg friss élesztő
4 dl langyos víz
1 kk. cukor
 
Hozzávalók a feltéthez:
2 dl tejföl
1-2 fej lilahagyma
20 dkg reszelt sajt
20-30 dkg füstölt szalonna (császár is lehet)
pirospaprika, bors, stb.
 
Elkészítés:
A meghámozott, felkockázott krumplit sós vízben puhára főzzük. Közben az élesztőt a cukorral vízben feloldjuk. A főtt krumpliról leöntjük a vizet, összetörjük. Az élesztős vízhez hozzáadjuk a lisztet, sózzuk. A tésztát összedolgozzuk, langyos helyen nagyjából másfélszeresre kelesztjük (kb. 1 óra). Ha megkelt, kb. 1 cm vastagságúra nyújtjuk, s előmelegített 200 fokon olajozott tepsiben szilárd tetejűre sütjük (5 perc nagyjából). Ha kész, kivesszük, megkenjük tejföllel, s rátesszük a felkarikázott hagymát, a felkockázott szalonnát ráhelyezzük. A tetejére sajtot reszelünk, vagy kockázunk, ezután fűszerezzük. Végül nagyjából. 15 percre visszatesszük a sütőbe – amíg a sajt meg nem olvad. Ha kivettük, pár percig hűlni hagyjuk, majd kb. tenyérnyi négyzetekre vágva tálaljuk.



2013. december 8., vasárnap

Az isteni Zserbó....

http://nagyikonyhaja.lapunk.hu/?modul=oldal&tartalom=1178831
 LINK   Gerbeaud Emil receptje

Zserbó – Gerbeaud Emil eredeti receptje


Mert zserbó nélkül nincs karácsony!
Vegyük alapul anyáin,nagyanyáink receptjét.

2 leírást ,és egy linket,ajánlok a figyelmetekbe

A zserbót:
  • Széltől-szélig töltjük,
  • szorosan egymás mellett hagyjuk szeletelés után is, hogy ne száradjon ki
Hozzávalók: 5 laphoz
350g liszt
1 tojás
50g cukor
200g vaj
100ml tej
10g élesztő
csipet só
180g darált dió
60g cukor
350-400g lekvár,barack,málna,de lehet próbálkozni a szilvával is
1 citrom reszelt héja
Elkészítés:
A cukrot össze keverem a darált dióval,ezt lehet úgy is,hogy nagyon apróra aprítjuk a diót,mert a darálás során,valójában túl apró lesz,inkább más zsemlemorzsa állagú.Na mindegy ki hogyan szereti.
A tejet kéz melegre melegítjük egy kiskanálnyi cukorral, és az élesztőt felfuttatjuk benne.
A vajat daraboljuk,szoba hőmérsékletűre olvasztjuk.
 A lisztet egy tálba öntjük és összekeverjük a cukorral, sóval, majd a közepébe egy lyukat készítünk .
 Ebbe rakjuk a vajat a tojást, és az élesztős tejet.
 Alaposan összedolgozzuk, meggyúrjuk a tésztát.
Amikor elkészül, én mindig lemérem, és elosztom annyival amennyi laposra szeretném készíteni,
A lapokat lisztezett deszkán kinyújtom, és egy sütőpapírral bélelt tepsibe teszem. 
Minden lapot megkenek a lekvárral, és megszórom a cukros dióval.
A legfelső lapot rárakom, és ha marad felesleg a széleken, azt egyenesre vágom. Villával megszurkálom, és mehet az előmelegített sütőbe 180C-ra kb. egy órára.
Ha elkészült, kiemelem a tepsiből, és hagyom alaposan kihűlni. Ekkor jöhet a csokimáz a tetejére
3 púúúpos evőkanálnyi kakaót (holland soha más)
3 normál evőkanálnyi cukorral és annyi kevés vízzel elkeverem, amennyivel már oda merem rakni a tűzre, hogy ne égjen nem ami még száraz benne, de kezdjen olvadni a nedves rész.Ez kb 2-3 ek vizet jelent. Amikor szép sima, és elolvadt benne minden, egy kanálnyi vajat teszek bele, és addig keverem, de már nem a tűzön, amíg elolvad. Még melegen ráöntöm a zserbó tetejére, és késsel elkenem., de magától is terül , alig kell rajta igazítani. A máz szép, és fényes lesz, viszont kissé puha, különösen melegben. Viszont ezzel a legfinomabb.






Hozzávalók:A tésztához35 dkg liszt
30 dkg vaj vagy margarin (vajjal finomabb)
5 dkg porcukor
2 dkg élesztő
1 tojás plusz egy tojássárgája a tészta bekenéséhez
1 dl langyos tej
1 mokkáskanál cukor az élesztőhöz

A töltelékhez30 dkg porcukorral elkevert darált dió
40 dkg sárgabaracklekvár (lehetőleg házi baracklekvárt használjunk)
10 dkg étcsokoládé


Elkészítés:Az összemorzsolt élesztőt a langyos tejben a mokkáskanál cukorral felfuttatjuk. Egy tálba szitáljuk a lisztet és a puha, szobahőmérsékletű vajjal alaposan összedolgozzuk. Hozzáadjuk a tojást, a megkelt élesztőt, a porcukrot, majd összegyúrjuk. Ehhez a művelethez használjuk bátran a robotgépet. A tészta akkor jó, ha már elválik a táltól. Az elkészült tésztát három egyenlő részre osztjuk, és egy-egy darabot 35x25 cm-es nagyságú sütőlemez méretére nyújtjuk. Az első, vékonyra nyújtott lapot betesszük a sütőpapírral kibélelt tepsibe, és rákenjük a baracklekvár felét, erre rászórjuk a porcukorral elkevert darált dió felét. Ráhelyezzük a második tésztalapot, erre megint lekvár majd darált dió jön, végül a harmadik lappal befedjük. A tetejét a villával felvert tojássárgájával vékonyan bekenjük, majd hústűvel megszurkáljuk.
 Egy órán át pihentetjük, majd 180 fokos sütőben kb. 40 perc alatt megsütjük. A tepsiben hagyjuk kihűlni. Amíg hűl, gőz felett megolvasztjuk az étcsokoládét (egy pici vajat is tehetünk a csokihoz), és vékonyan elkenjük a tészta tetején. Kis téglalapokra szeleteljük, de csak akkor, ha a tészta már teljesen kihűlt, egyébként könnyen darabokra törik. Frissen is nagyon finom, de egy-két nap után az igazi.

2013. december 5., csütörtök

Tojás a purgatóriumban

Ezt a receptet Olaszországi útjaim során,egy  Olasz családtól kaptam.


Érdekes a neve,de talán az egyik összetevője véget a névre való utalás...mi is lenne az ,nos szerintem a paradicsom,és chili az, ami végett a purgatórium név hasonlattal bír ez a nagyon gyors,olcsó,és laktató gyors étel.
Elsősorban a januári első napokra ajánlott,mert hiszen ha jól sikerült a szilveszteri mulatság,akkor bizony napokig bánja a gyomrunk....hihihhi
Ezt az ételt láttam tűzhelyen elkészíteni,sütőben is készítették,de az igazán autentikus, az a kemencés változat volt.


Hozzávalók
serpenyő,kisméretű tepsi,cserép leveses csésze...és minden olyan alkalmatosság ami bírja a közvetlen hőt,és persze ki mekkora adagot akar csinálni.

1 doboz,vagy üveg paradicsom /passata di pomodoro /



ezeket minden nagyobb shopban lehet kapni,a darabos hmmmm végül is jó csak akkor tovább kell főzni,hogy ne nagyon maradjon a paradicsom egyben,de ezekből van a darabolt változat is,az például kitűnő ehhez a recepthez,sőt igazán kitűnő hozzá.Valójában a passata di pomodoro az sűrített paradicsom,csak kissé jobb mint az itthoni

2 gerezd fokhagyma aprítva
1 fej vörös hagyma aprítva
2 ek.oliva olaj
1 db kisebb chili aprítva
1 db tojás
 2-5 szelet baguette
friss bazsalikom,persze a szárított verzió is jó


Elkészítés

Az aprított vörös hagymát megdinsztelem,a következő a fokhagyma amit  a forró olajba dobok,majd erre azonnal ra teszem az aprított chili-t is.
Együtt pirítom egy percig,majd azonnal öntöm rá a passata di pomodoro-t,ennek köze sincsen a magyar sűrített paradicsomhoz,az ehhez a recepthez nem igazán jó,sőt egyáltalán nem jó. /Passata di pomodoro /,ezt minden nagyobb shopban lehet kapni,a darabos hmmmm végül is az is jó,valójában ez sűrített paradicsom,csak kissé jobb mint az itthoni.Természetesen ha van saját befőzött paradicsom a spájzban,nos annál jobb nincsen.
Össze főzöm,ez kb,2-4 perc,majd ráütök egy tojást,reszelek rá friss parmesan -t,fedővel lefedem,és addig főzöm amíg a tojás fehérje meg nem szilárdul.
 A baguette szeleteket megpirítom,fokhagymázom,meg "locsolgatom" olíva olajjal....hmmmm

Tálalás előtt még reszelek rá sajtot,megszórom bazsalikommal,és gyerünk a beteg gyomorba vele :) lehet tunkolgatni a friss ropogós piritossal..........

 Jó étvágyat hozzá





BEIGLI- - - - - diós,és mákos

Minden évben készül, nem és nem unjuk meg. :) Mindig variálunk valamit, hol tejben felfőzzük a tölteléket, hol aszalt gyümölcsökkel gazdagítjuk, néha almát reszelünk rá, máskor marcipánnal sütjük. De ez az alap, a hagyományosan sütött 6 rudas, mindenki által úgy ismert, hogy "nagy mutter bejglije" :)

A tésztát előző nap készítjük, fóliába csomagolva pihen egy teljes napot hűtőben, másnap keverjük be a töltelékeket, és ha már kihűltek, akkor tekerjük az időközben hűtőből kivett, szoba-hőmérsékletű tésztába.

Minden évben készül, nem és nem unjuk meg. :) Mindig variálunk valamit, hol tejben felfőzzük a tölteléket, hol aszalt gyümölcsökkel gazdagítjuk, néha almát reszelünk rá, máskor marcipánnal sütjük. De ez az alap, a hagyományosan sütött 6 rudas, mindenki által úgy ismert, hogy "nagy mutter bejglije" :)

A tésztát előző nap készítjük, fóliába csomagolva pihen egy teljes napot hűtőben, másnap keverjük be a töltelékeket, és ha már kihűltek, akkor tekerjük az időközben hűtőből kivett, szoba-hőmérsékletű tésztába.
Figyeljünk rá, hogy a tészta se túl kemény, se túl lágy ne legyen. A töltelék sem szabad, hogy morzsás-száraz legyen, sem túl folyékony, inkább szépen kenhető, de masszív. A cukortartalma sem lehet túlzott, a sütés közben olvadó cukor szintén tönkreteheti a munkánkat. A tészta és a töltelék súlya közel azonos méretű, így arányos, szép tekerés hozható létre, nem folyik ki, nem repeszt (annyira).
Tészta
1 kg liszt
30 dkg vaj
15 dkg zsír
nagy csipet só
10 dkg cukor
2 tojás
2,5 dkg friss élesztő
3 dl tej
A lisztet elmorzsoljuk a vajjal és a zsírral, egy kis tálkában elkeverjük az összes többi hozzávalót (az élesztőt nem futtatjuk fel), majd gyors kézzel, először lazán, majd erősebb gyúrással összeállítjuk a tésztát. Nem baj, ha picit márványos, inkább az legyen, minthogy elgyötörjük. Pihentetés közben a tészta ahogy összeérik, kissé puhul, selymesebbé válik. Minimum fél napot hagyjunk neki hideg helyen.
Töltelék (fajtánként 3-3 rúdra elegendő)
40 dkg darált dió vagy mák
2,5 dl tejben melegítéssel feloldott 30 dkg cukor
1 citrom reszelt héja, és pár csepp leve
A tejet a cukorral feltesszük melegedni, de nem forraljuk, csak amíg jó meleg lesz és a cukor felolvad. Közben a tálba halmozott darálékot elkeverjük a citromhéjjal és pár csepp citromlével. Kevergetve ráöntjük a forró folyadékot, de ne egyszerre mindet, nehogy túl folyékony legyen. Míg a keverék hűl, megszívja magát, kissé megduzzad, így lehet, hogy a visszamaradt édes tejjel kell még picit hígítani. Ha mind felvette és kihűlés után még mindig száraz, tejjel lágyíthatjuk. Hagyjuk teljesen kihűlni.
A pihent cipót 6 egyenlő részre osztjuk, egyenként kb. A4-es lap nagyságúra (20*30 cm) nyújtjuk, a (mondjuk diós) töltelék harmadát ráhalmozzuk, kanál hátával elsimogatjuk úgy, hogy a tészta szélei 1-1 centiméterre kilátszódjanak. Most a két rövidebbik oldalán visszahajtjuk, és lenyomjuk. Az egyik hosszanti oldalát elkezdjük felfelé tekerni, a másik szélét vizes ujjakkal kicsit benedvesítjük, ráforgatjuk a rudat, picit meghempergetjük, hogy egyenletes alakú legyen, majd zárással lefelé olajozott lemezre tesszük. Így tekerjük fel mind a hat rudat. Nekem ez két tepsi. Mikor az egyik hármassal kész vagyunk, válasszunk szét 3 tojást, és most a sárgájával hosszanti irányban kenjük le a rudakat. Az oldalukat is. (hagyjuk meg kb. a felét a másik 3 rúdra.) 
Kint hagyjuk szobahőmérsékleten, nem kell hűtőbe tenni. Addig várunk, amíg a sárgája teljesen megszárad, és elkezd picit repedni. Ekkor kell a fehérje, egy másik ecsettel keresztben kenjük most. A múltkori repedés miatt most hurkapálcával szurkáltam meg kenés után, és mehet az előmelegített 170°C-os sütőbe. A fejlődő túl sok gőz sem tesz jót a süteménynek, így újabban elejétől fakanállal pár centire kitámasztott sütőajtóval sütöm. Sokkal kevésbé reped, bár így is adódik baleset. :) Semmi gond, a kicseppent pirult dió a kedvencem. :)

"Falusi hot-dog " :)

 Kérdezhetnétek,hogy miért az egytálételekhez soroltam be,nos csupán annál az egyszerű oknál fogva,hogy ez EGYTÁLÉTEL.
Nem hinném,hogy négy, öt darab becsókolása után még éhezne a banda :)   ha igen akkor passz,én nem értek a lovakhoz :)
Hot dogot már többfélét is készítettem. Ezt a mostani receptet egy régebbi szakácskönyvben találtam, nagyon megtetszett, úgyhogy kipróbáltam. Nem bántam meg.

Elkészíteni nagyon egyszerű, és nem kell hozzá sok minden, ráadásul viszonylag olcsó,ami,a mai árak mellett nem elhanyagolandó!



Hozzávalók: 
70 dkg liszt, 
fél marék só, 
2,5dkg élesztő,
 4 dl langyos víz,
 cukor, csak egy kis kanálnyi,ez az élesztő felfuttatásához szükséges
 virsli,főző kolbász,sütnivaló kolbász,csevapcsicsa...........természetesen mindegyiket megsütni ,és úgy rakni a tésztába bele
mustár
Elkészítés:

Az élesztőt langyos vízben cukorral fel kell futtatni, amikor már habos belekeverem a sózott lisztbe. A vizet csak óvatosan adagolom hozzá, csak annyi kell bele amennyit a liszt felvesz. Jól kidagasztani, 1 órát állni hagyni. Nagyméretű pogácsa szaggatóval kiszaggatni,és a képen látható módon formázni.De aki ügyes az nyugodtan formázza kézzel,mintha lángost húzna,pontosan ugyanúgy,csak ugye nem vékonyítjuk el a tésztát annyira. Meg kell kenni jó sok mustárral, majd mehet bele a kis darab negyedelt kolbász. Forró sütőben pirosodásig sütni.







Jó étvágyat hozzá !!

2013. december 4., szerda

Panettone /karácsonyi kalács/

http://www.femina.hu/recept/igy_keszul_a_panettone

Panettone

Hozzávalók:

  • 50 dkg liszt
  • 20 dkg szoba-hőmérsékletű vaj
  • 10 dkg cukor
  • 10 dkg mazsola
  • 7,5 dkg cukrozott citromhéj
  • 7,5 dkg cukrozott narancshéj
  • 6 tojás sárgája +1 a kenéshez
  • 5 dkg cseresznyebefőtt vagy rumos aszalt szilva
  • 4 dkg élesztő
  • 1 citrom lereszelt héja
  • bő 1 dl langyos tej
  • 1 csipet só
  • őrölt szegfűszeg
  • őrölt fahéj
A lisztet keverd folyékonyra az élesztővel, egy kanál cukorral és a tej felével. Ezután takard le, és hagyd 30 percig pihenni. Dolgozd hozzá a megmaradt tejet, a cukrot és a tojások sárgáját, majd keverd bele a feldarabolt vajat és a fűszereket is. Gyúrd addig, amíg a tészta elválik az edény falától, majd keleszd egy órán át.

Ha megkelt, nyújtsd ki egy deszkán, szórd meg a feldarabolt gyümölcshéjjal és a mazsolával, majd ismét gyúrd össze. Ezután tedd a sütőformába, és keleszd még egy óráig. Végül kereszt alakban vágd be a tetejét, kend meg egy tojás sárgájával, és 200 fokra előmelegített sütőben süsd 45 percig.




Csokoládés panettone

Hozzávalók:

  • 350 g finomliszt
  • 100 g 70%-os kakaótartalmú csokoládé, durvára összevágva
  • 15 g friss élesztő
  • 2,5 evőkanál kakaópor
  • 2,5 dl langyos víz
  • 2 evőkanál kristálycukor
  • 2 evőkanál vaj puhítva
  • csipet só
  • olvasztott vaj a kész sütemény megkenéséhez
Keverd el a lisztet, a kakaóport és a sót, a csokit tedd a hűtőszekrénybe. Langyos vízben oldd fel a cukrot, és olvaszd fel benne az élesztőt. A lisztbe öntsd bele az élesztős keveréket, majd hagyd 10 percig pihenni. Ezután keverd el, és alaposan gyúrd össze két evőkanál vajjal. Ezután takard le, és hagyd egy órán át pihenni.

Miután megkelt, gyors mozdulatokkal dolgozd bele a csokit, vigyázva, hogy el ne olvadjon a kezed melegétől. Tedd félre 5 percre pihenni. Közben vajazz ki egy sütőformát, majd tedd bele a tésztát, és letakarva hagyd egy órán át pihenni. 220 fokra előmelegített sütőben süsd 10 percig, majd vedd vissza a hőfokot 180 fokra, és süsd tovább 25-35 percig. Ha elkészült, borítsd ki a formából, tedd egy rácsra pihenni, és kend meg olvasztott vajjal.

Panettone tiramisu

Hozzávalók:

  • 25 dkg szeletelt panettone
  • 30 dkg mascarpone
  • 5 dkg pörkölt mandulaforgács
  • 4 dkg csokireszelék
  • 2 dl kávé
  • 2 evőkanál brandy
  • 2 evőkanál cukor
  • 2 tojás
  • 1 tojásfehérje
A két tojás sárgáját keverd habosra a cukorral, majd add hozzá a brandyt és a mascarponét. A három tojásfehérjét verd kemény habbá egy csipet cukorral, majd óvatosan forgasd bele a brandys tojássárgáját. Egy sütőformát bélelj ki a szeletelt panettonéval, locsold meg kávéval, majd takard be a krém felével. Szórd meg pörkölt mandulával, majd tedd rá a megmaradt panettonét, erre a kávét, végül a krémet. Díszítsd mandulával és csokireszelékkel, majd dermeszd a hűtőben két-három órán át.

2013. december 2., hétfő

Cupcake - minitorta vagy luxusmuffin?


A recept teljes tartalma a Szeretlek Magyarország szellemi tulajdona!
KÖSZÖNÖM,SZERETLEK MAGYARORSZÁG :)
A muffin tipikusan a kezdők háziasszonyok süteménye, merész műkörmökkel is tökéletesen elkészíthető. De mi választja el a muffint az újabban minitortára magyarosított cupcake-től? A díszes tetőzete. A cupcake mindig elegáns krémkoronát hord, amellyel küllemre és ízre is magasan emelkedik a pórias muffinok fölé. Viszont igencsak könnyű elkészíteni.

A cupcake divatja a muffin hullámot követően sodort végig a világon, egyszerűsége és látványossága okán. A muffin teljességgel komplikációmentes édesség, az amerikaiak azt mondják, hogy még a csomók sem ártanak neki, sőt, kifejezetten használnak, ezért nem is habverővel, hanem masszív robotgépeik keverőkarjával készítik el a masszát, nagyon rövid keveréssel.

Aki muffint tud sütni, annak a minitorta már gyerekjátéknál is egyszerűbb lesz, hiszen csak valamiféle krémet kell a tetejére biggyeszteni, és máris készen van egy színpadiasan szép alkotás, amelyben mennyeien egyesül a muffin egyszerűsége a torta eleganciájával.



Krémet tetszés szerint ezerfélét lehet keverni: a csokoládés muffinokhoz jól illik a csokoládékrém, legtöbbször pedig a natúr krémtúró (krémsajt, cream cheese, fromage frais, Frischkäse) alapú krémeket érdemes használni, egyrészt mert szinte mindegyik muffinhoz illenek, másrészt mert a krémtúró tartást és harapnivaló puhaságot, bársonyos textúrát biztosít a krémeknek.

Jobb, mint a tejjel vagy citromlével szimplán kikevert puritán porcukormáz. De egy sima créme Chantilly is tökéletesen megteszi, azaz egy vaníliarúd kikapart magjaival és egy kiskanál porcukorral kemény habbá vert tejszín, habzsákból cukrászosan a muffin tetejére kanyarítva.

A minitorta az időhiányban szenvedők számára kitalált – vagy földre szállt? – áldás, mert összekeverni 2 perc, megsütni 20 perc, ez idő alatt a krém is bőven elkészül, és behűthető, majd a muffinok kihűlése után rányomható azok tetejére. Az egész ceremónia nem tart tovább egy óránál, amelyből rosszindulatúan számolva is legfeljebb 10 perc telik el munkával, a többi csak várakozás.
Vagy inkább vágyakozás.



Hozzávalók - Kakaós-nutellás minitorta
 (12 darab)

1 púpozott evőkanál édesítés nélküli kakaópor

1 csapott evőkanál mogyorókrém (nutellaszerűség)

1-2 evőkanál forró víz
10 dkg cukor

12 dkg liszt

12 dkg puha vaj

2 tojás

1 csomag sütőpor

1-2 evőkanál tej

A krémhez:

30 dkg porcukor

15 dkg natúr krémsajt

1-2 evőkanál friss citromlé (elhagyható)


Elkészítés:

1. A nutellát és a kakaóport keverjük laza krémmé a forró vízzel. A tészta összes többi hozzávalóját tegyük tálba, és elektromos habverővel keverjük homogén masszává. Alaposan keverjük bele a kakaós-nutellás krémet.



2. A sütőt melegítsük 200 fokra. A lágy tésztát – mert ilyet kell kapnunk, szinte folyósat, s ha nem ilyen, akkor adjunk még hozzá 1-2 evőkanál tejet – kanalazzuk egy muffinsütő papírkosárkákkal kibélelt mélyedéseibe. 20 perc elég neki a sütőben, nem baj, ha kissé nedves-puha marad.

3. Készítsük el a mázat: az átszitált, csomómentes – ennek tényleg csomómentesnek kell lennie – porcukrot keverjük habosra a krémsajttal, esetleg lazítsuk a citromlével. Ha viszont nem kívánunk savanykás mellékzöngét lopni a minitortánk íz-szimfóniájába, akkor egyszerűen csak tejet keverjünk hozzá. De maradjon tartása, hogy szépen megtarthassa tekervényeit a muffin tetején. Aki még tovább akarja cifrázni, hintse meg egy csipet kakaóporral is, bár díszes az anélkül is.

2013. november 30., szombat

Sült csirkecomb, lecsós babbal és hasábburgonyával


Őszintén,nos eddig semmit sem tudtam erről a remek gastro bombáról.!
A mai nap több oldal áttekintése után,és több szakácskönyv,étel leírások,receptgyűjtemények átnézését követően,bukkantam erre az ételre.
Kíváncsiságom ismét csak győzedelmeskedett felettem,mert hát,bab,lecsó,sertés tarja,,és ezekhez még hasáb burgonya is.Szóval nekiláttam és elkészítettem én is a nevezett ételt.
Miután először készítettem el,így nagy csodát nem vártam tőle,de nagyon kellemesen csalódtam,mert fantasztikusan jó,és nagyon laktató egy étel,szóval igazi egy tál étel!
Az eredeti leírás konzerv fehér,illetve vörös babot említ, én az elkészítés során,én rendes fejtett babot használtam,amit  előfőztem,és így használtam fel.Valamint sertés tarját ír az eredeti leírás,de miután csirke combvolt itthon,így azt mondtam,miért is ne próbálnám meg csirke combbal ezt a receptet megcsinálni.
Sőt a frissen készített lecsóról is lemondtam,mert van bitang jó sk.eltett lecsóm,így persze,hogy azt használtam fel.
Mindenkinek csak javasolni tudom,hogy készítse el.

Na de lássunk is hozzá az elkészítéséhez


                                                   Hozzávalók

                                                              1 kg csirkecomb
                                                            50 dkg fejtett bab
                                                              1 üveg lecsó
                                                              1 kg burgonya
                                                              zsír, a hús ,és a burgonya sütéséhez














Elkészítés


A csirkecombokat,megmosom,megtisztítom,már amennyiben nem előkészített csirkecombokat használok.
Burgonyát megtisztítom,majd hasábra vágom,nekem van hozzá egy kötyüm,amivel egy mozdulattal hasábot tudok csinálni a burgonya szemekből,akinek ilyenje nincsen, az válasza a hagyományos kézi módszert .
Szóval combok tisztítva,zsír a serpenyőben hevül,

amikor forró a zsír, máris mehetnek bele a csirkecombok,
és lehet készre sütni őkelméket.

Közben a másik serpenyőben is zsírt hevítek,majd elkezdem a hasábburgonya kisütését is,
így minden egyszerre fog elkészülni.
A babot felteszem hideg vízben főni,
a vizet természetesen sózom,lefedem,és forrásig magas lángon főzöm,majd a forrást követően kis lángot alkalmazok,és így lassan készre főzöm a babot,miután elkészült leszűröm.
Na kérem,a lecsót egy lábasba teszem,mehet bele a kész bab,és az össze csirkecomb,közepes lángon,lefedve majd készre főzöm eme kalória szegény étket.

Jöhet a tálalás.......sült burgonya,lecsós bab,sült csirkecomb
Jó étvágyat.....


Zöldborsós csirkecomb tokány.........

 Be jöttek a hűvös napok,így számomra, ismét itt az ideje egy jó tokány elkészítésének.

 be vallom,hogy most nem volt kéznél a fényképezőgépem,ezért más valaki által készített remek fotót használom itt,íme a fotó tulajdonosának az elérhetősége:receptjeim-erikaholland

Köszönöm erikaholland!

 

A receptet  át lehet költeni ,mert a tokányt lehet sertés,marha,pulyka,és csirke húsból is készíteni.

Számos névvel illetik a tokányokat,olyan mint borsos,borsós,csikós,Erdélyi borsos,tejfölös,Mexikói,Herány,Hétvezér,Gundel....stb


.Döntse el mindenki maga,hogy e remek ételnek melyik verzióját készíti el.

 

 

Hozzávalók:

  • 50 dkg  csirkemell hús,de én ezt is csavarom,és csirke combot használok
  • 30 dkg zöldborsó
  • kevés olaj
  • őrölt fekete bors
  • 1 fej  vöröshagyma
  • 1 pohár tejföl
  • 2 evőkanál liszt                                                                                                                              

    Elkészítés:

    A vöröshagymát felkockázom, a csirkecombokat elősütöm forró serpenyőben,tudjátok,így minden finom íz benne marad.. Kevés olajon megfuttatom a hagymát, ráteszem a húst, megsózom és borsozom, belerakom az elősütött csirke combokat,és  pár percig együtt párolom tovább. Ezután hozzáadom a zöldborsót, (1-2 gerezd fokhagymát is lehet belevágni, ha valaki szereti), megfőzöm. Ha megfőtt a hús is és a borsó is, a lisztből és a tejfölből habarást készítek, félrehúzom a tűzről, behabarom, majd 1-2 perc alatt összeforralom.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   Főtt rizzsel,vagy nokedlivel tálalom.                                                                                                                                     

2013. november 8., péntek

Sütőtök krémleves,pirított kenyérkockákkal

Vége a nagy" ünnepeknek".a tök meg megmaradt,mert az idén nem volt kanalam farigcsálni.most tényleg úgy emlékeztem meg az elhunyt hozzátartozóimról,mint ahogyan azt mindig is tettük....


Szóval adva volt egy tök,amit a kedves ifjú szomszéd hölgyemény adott nekem.
Több hete nézegettem a tököt,és gondolkoztam,hogy mit is kéne  kezdenem ezzel a frány tökkel,az eredeti felállás  a leves volt akkor,de közben az idő elszaladt,a tök meg csak rakódott egyik helyről a másikra,szóval kerülgettem,mint kezdő háziasszony a varrós dobozt.
Na szóval találtam egy igen csak csalogató receptet ami spagettivel,pontosabban a vékonyabb fajtájával a spaghettini-vel lenne,de nem volt kedvem ehhez a recepthez.
Az igazat akarjátok hallani,nos igen sajnáltam volna a finom spagikát a tökkel össze rakni,bár kitudja talán majd legközelebb.
...na de kezdjünk neki a krém levesnek....


Hozzávalók

1 db kb.1 kg sütőtök
1 doboz /200g/ tejszín

örőlt bors
10 dkg frissen reszelt parmezán sajt
3 szelet kenyér,a pirított kockáknak
1 db vörös hagyma aprítva
4-8 evő kanál olíva olaj 



Elkészítés

Először is a töknek eltávolítom a külső részét,majd kettévágom,és a magházból eltávolítom a magokat,ezt követően kockákra vágom a tököt.
Lábasban olajat hevítek,majd beleteszem a fel aprított vöröshagymát,üvegesre dinsztelem ,amint ez megvan,máris ugrasztom bele a darabolt tököt.


Sózom,borsozom,és felöntöm annyi hideg vízzel,hogy az egy újnyira ellepje,közepes lángon készre főzöm.
Amit készen van,le veszem a tűz helyről,és úgy max 5 percet hagyom állni,majd bot mixerrel össze pépesítem,én ezt követően adom csak hozzá a tejszínt,és nem teszem vissza a tűzhelyre,hogy egyet rottyanjon,................én elkészültem,és a leves is készen van,ami ezeken a bár még igen csak kellemes hőmérsékletű napokon,egy igazán jó lélek melengető leves.............de még egy baráti est ebéden is megállná a helyét
Tálaláskor,pirított kenyér kockákat teszek bele,megszórom a friss parmezán sajttal,és meg locsolgatom az extra szűz olíva olajjal...........











Jó étvágyat



Cukkinis rizottó,ahogyan én csinálom............



Mint azt többen is tudjátok,élek halok az Olasz konyha remekeiért.
Számomra ezen remekek közé tartozik a RIZOTTÓ is,tudom sok féle képen lehet elkészíteni,és van aka esküszik arra,hogy csak ezzel,vagy csak azzal a hozzávalókkal az igazi.
Nos az Olasz útjaim során ismertem meg egy kedves idős hölgyet, aki így készítette el a cukkinis rizottót, ahogyan ide leírtam.
Persze lehet vitatkozni,hogy csak a kerek szemű,hosszú szemű-----stb rizs fajták a jók a rizottóhoz,nos én ahogyan láttam,sima egyszerű rizs ment a fazékba,persze azért az olasz rizs nem kicsivel jobb minőségű,mint a Magyar "B" rizs-nek titulált sötét színű valami,de hát ez van.Aki jobbra vágyik,az vegyen bármilyen jobb minőségű rizst.
Tetszik,nem tetszik,jó,nem jó,nos ezt mindenki maga döntse el...egy ami biztos,istentelenül jó lett.!!!!
Amúgy meg nem nehéz a rizottó elkészítése,na jó némi gyakorlatot igényel,de nem kell az elkészítéséhez főző suliba járni.




Hozzávalók

50 dkg rizs
1 db vöröshagyma,aprítva
2 gerezd fokhagyma aprítva,préselve
4-6 evő kanál olio di oliva extra vergine.....

frissen őrölt fekete bors
20 dkg pekorino /kemény juh sajt/ reszelt
20 dkg parmezán sajt /grana padano/ reszelt
1 db cukkini /nagy méretű/
2 db húsleves kocka
20 dkg bakon,hasaalja szalonna...FÜSTÖLT!!!!
forró víz



Elkészítés
Szalonnát vékony csíkokra vágom,az edényben zsírjára sütöm,majd a szalonnát kiveszem a zsírból,a zsírt kis tálkába át öntöm,mert olíván készül a rizottó alap,de a zsírt is hozzá adom a szalonnával együtt a későbbiekben.

Vöröshagymát megtisztítom,majd nagyon apróra vágom,a húsleves kockákat felteszem főni,ha a "leves"felforrt,leveszem a tűzhelyről,és félre teszem.
Egy lábasba olíva olajat hevítek,és bele rakom,  az aprított vöröshagymát,üvegesre párolom,félre húzom a tűzhelyről.

Cukkinit mosom,kockára darabolom,megszórom örölt borssal,sózom,oliva olajon megpárolom,de nem készre csak kissé.

A rizst többször átmosom hideg vízzel,majd forró vízzel is leöblítem,

közben vissza tettem a hagymát a tűzhelyre,máris mehet rá az aprított fokhagyma,kis keverés,jöhet a rizs,


párszor megkeverem,sózom borsozom,és hozzáadom az első adag levest,ez nálam egy merőkanál,néha másfél.



Most jön a java,mert most állandóan kevergetni kell a rizottónkat,egy pillanatra sem hagyhatjuk magára ő kelmét.
Amit magába szívta a levest,azonnal pótolom,ezt mind addig ismételgetem,ameddig csak el készül a rizottó.
a videóban pontosan lehet látni,hogy éppen csak dinsztelem a cukkinit,és nem sütöm,vagy főzöm,amikor majd a rizottóhoz adom,akkor ott a forró rizsben, gyakorlatilag elkészül.......na igen a rizst meg állandóan kevergetni,nehogy oda kapjon,vagy leégjen,mert akkor mehet a szemétbe,az égett íze miatt


A vége felé belekeverem az előre megdinsztelt cukkinit,most  hozzá adom a   legelején  elkészített szalonnát a zsírjával együtt,isteni.az jó füstös íz.........




Még egy párszor kevergetem,mehet bele a kettő féle sajt,sózom borsozom,még egy löttyintés extra szűz olíva,pár keverés...........el zárom a lángot,mert készen vagyok..........tálalom,meglocsolom extra szűz  olíva olajjal,megszórom friss parmezánnal.............nyami...


Jó étvágyat  :)